اتاق فکر مردان

اتاق فکر مردان در برابر فتنه زنان

بسم الله الرحمن الرحیم

من پرس فارسی

اتاق فکر مردان در برابر فتنه زنان

اتاق فکر مردان

حضرت محمد رسول الله(ص):
* ما ترک بعدی فتنه أضرّ على الرّجال من النّساء.
پس از من براى مردان فتنه اى زیان انگیزتر از زنان نخواهد بود.
حدیث 2572 نهج الفصاحه

دنبال کنندگان ۳ نفر
این وبلاگ را دنبال کنید
آخرین مطالب
Imageدبیر شورای راهبردی الگوی اسلامی پیشرفت با بیان این که لایحه برنامه ششم یک تراژدی است گفت: این لایحه نفوذ در کشور را که رهبر معظم انقلاب بارها نسبت به آن هشدار داده اند قانونی می کند.
 
به گزارش رجانیوز، حجة الاسلام علی کشوری دبیر شورای راهبردی الگوی اسلامی پیشرفت در نشست "مغایرت‌های برنامه ششم توسعه با اسناد بالادستی و الگوی ایرانی ــ اسلامی پیشرفت" که امروز در خبرگزاری تسنیم برگزار شد با بیان این‌که فصل تدوین برنامه ششم توسعه با سال دهم الگوی ایرانی-اسلامی تلاقی پیدا کرده است، گفت: نظام برنامه ریزی بیمار کشور باید تغییر کند، این نظام به بیماری عمده یعنی توسعه گرایی مبتلا شده است.
 
وی با بیان این که پنج اشکال به لایحه دولت در برنامه ششم توسعه وارد است، اظهار کرد: محور اول نقدها به این برمی‌گردد که محور لایحه مذکور آن با الگوی ایرانی اسلامی تطابق ندارد. این در حالی است که قانون در دو جا یعنی در ماده اول برنامه پنجم و بند اول ماده 68 دولت را موظف کرده برنامه ششم را با نگاه الگوی ایرانی-اسلامی تنظیم کند.
 
کشوری با بیان این‌که 10 سال از گفتمان‌سازی در زمینه الگوی ایرانی-اسلامی می‌گذرد، اظهار کرد: نوبخت، رئیس سازمان مدیریت می گوید نمی‌دانیم الگو ایرانی-اسلامی چیست، این حرف درستی نیست چراکه 10 سال در این رابطه گفتمان‌سازی شده است.
 
وی با بیان این‌که نوع دوم نقد مربوط به تعارض این برنامه با اسناد بالا دستی است، یادآور شد:‌ از جمله ماده 70 سیاست های ابلاغی در رابطه با موضوع فرهنگ است که در لایحه برنامه ششم بندی را در این زمینه نمی بینیم. همچنین بند دوم ماده 77 درباره تحول در علوم انسانی است که برنامه ششم در این‌باره ساکت است. نوع سوم نقدها نقدهای شکلی به برنامه‌هاست که کارشناسان این نقد را مهم ترین نقد می‌دانند.
 
کشوری با بیان این‌که بین سیاستگذاری‌ها و حکم برنامه ماهیتا خلط شده است، گفت: نوع چهارم اشکالات به لایحه برنامه ششم توسعه دولت این است که صدر و ذیل موارد این لایحه با هم تناقض دارد. موارد متعددی را در این رابطه می یابیم مثلا ماده 19 در خصوص مقاوم سازی و تعالی فرهنگی دارای سه بند است که یکی از آن این است؛ برای مقاوم‌سازی و تعالی فرهنگی باید حق پخش مسابقات ورزشی به فدراسیون ها پرداخت شود! ماده 26 مربوط به تقویت نهاد خانواده است که در ذیل آن عدالت جنسیتی که یک شعار فمنیسیتی است مطرح شده حالا باید ارتباط این دو مورد بحث قرار گیرد.
 
کشوری با اشاره به نوع 5 اشکالات وارده به لایحه برنامه ششم افزود: به نظر ما لایحه برنامه ششم نفوذ در کشور را قانونی می کند که با توجه به شرایط کشور نیازمند بحث مفصلی است. بند 2 ماده 25 لایحه برنامه ششم مربوط به بازگشایی شعب دانشگاهی معتبر دنیا در ایران است که اگر به این شکل برود دو اتفاق برای ما می‌افتد یکی این‌که نخبگان ما را دانشگاه ها را حت‌تر شناسایی کنند، دوم نخبگان به حل کننده مسائل غربی ها تبدیل می شوند.
 
دبیر شورای راهبردی الگوی اسلامی پیشرفت تاکید کرد: بند یک ماده 19 مربوط به تسهیل فرآیند صدور مجوز تولیدات فرهنگی توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است. این‌که تولیدات فرهنگی را سخت گیری نکنند ابهام دارد کدام تولیدات؟ با این کار کشور به پایگاهی برای نفوذ فرهنگی تبدیل می شود.
 
وی با بیان این‌که پنج نوع اشکال به لایحه برنامه ششم وارد است که مهم ترین آن نوع اول است، تاکید کرد:‌ با توجه به پنج نوع اشکال، لایحه برنامه ششم یک تراژدی است.
 
عدم توجه به الگوی اسلامی ایرانی در برنامه ششم توسعه
 
علی کشوری با اشاره به ماده 14 پیش نویس برنامه ششم گفت: این ماده مرتبط به خرید خدمات برای آموزش و پرورش از بخش خصوصی و تعاونی است.
 
وی ادامه داد: کارشناسان در بحث برنامه ششم انتظار داشتند که مفاد سند تحول در آموزش و پرورش در برنامه ششم لحاظ شود. اما متأسفانه چنین نشد. ماده 75 سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری بر این موضوع تأکید دارد که بحث تحول در آموزش و پرورش باید با تأکید بر دوران کودکی و نوجوانی در برنامه ششم توسعه برنامه ریزی شود. ولی در حال حاضر مشاهده می‌کنیم در پیش نویس برنامه ششم تنها ماده 14 وجود دارد که باز هم حل مشکلات اقتصادی آموزش و پرورش را هدف قرار داده است.
 
لایحه برنامه ششم نفوذ در کشور را قانونی می کند
 
کشوری با اشاره به پنج نوع اشکالات وارده به لایحه برنامه ششم افزود: به نظر ما لایحه برنامه ششم نفوذ در کشور را قانونی می کند که با توجه به شرایط کشور نیازمند بحث مفصلی است. مسئله عدم توجه به نظریه پردازی در اداره کشور بزرگترین مصداق نفوذ است. گاهی پیش می‌آید که یک نفر نفوذ امنیتی پیدا کرده است این موضوع پدیده خطرناکی است و باید با آن مقابله شود اما گاهی دیده می‌شود . اما گاهی دیده می‌شود که فضای تصمیم‌گیری کشور متأثر از فضای توسعه غربی است. یعنی نظریات وارداتی هستند که مطالعات برنامه ریزی را انجام و مفاد برنامه را تشکیل می‌دهند. دولت یازدهم گرایش زیادی به نهاد گرایی دارد که محل تولد نهادگرایی کشور آمریکا است. این نظریه با شرایط آنها متولد شده است. با اندکی تغییرات نئو نهادگراها بحث را مدیریت می کنند. به عبارت روشن بحث مکاتب توسعه در نظام تصمیم‌سازی کشور به صورت کلان مهمترین مصداق نفوذ در کشور است.
 
دبیر شورای راهبردی الگوی اسلامی پیشرفت با بیان اینکه در پسابرجام با 4 نوع نفوذ روبرو هستیم گفت:نفوذ امنیتی،‌سیاسی، اقتصادی،فکری و فرهنگی. در واقع استفاده از مکاتب غربی و عدم توجه به مفاهیم الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت مصداق نفوذ فکری و فرهنگی محسوب می‌شود.
 
وی با اشاره به ماده 25 برنامه ششم گفت: در این ماده بیان شده است که ما باید جواب اشکالات در حوزه حقوق بشر را بدهیم. این بند خطرناکی است. اگر قرار باشد آنها هر اشکالاتی مطرح کردند ما پاسخگو باشیم، ممکن است در ادامه کار مجبور باشیم یک سند برجامی هم در حوزه حقوق بشردر جهت اصلاح فرآیند دینی جامعه بنویسیم. اما در مجموع زمانی که نگاه می‌‌کنیم اینکه دولت قصد دارد با نظام بین‌الملل به سازگاری برسد در نتیجه این سازگاری فواید اقتصادی را برداشت کند. خود این نفوذ خطرناک نتیجه سیاست خارجی توسعه گرا است که دولت به آن معتقد است.
 
دبیر شورای راهبردی الگوی اسلامی پیشرفت بیان کرد: در سال 85 و 86 دو همایش تحت عنوان نظریه سیاست خارجی توسعه‌گرا برگزار شد که این نظریه سیاست خارجی توسعه گرا بیان می کند که ما می‌خواهیم در کشور به توسعه غربی‌ها دارند برسیم که لازمه این اصلاحات توجه به نظریه سیاست‌های خارجی توسعه گرا است. دولت برای تحقق این نظریه استدلال‌های مختلفی دارد.
 
وی با اشاره به عدم استفاده دولت از الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت در برنامه ششم گفت: عدم توجه به مفاهیم این الگو زمینه را برای استفاده سازمان مدیریت از مکاتب غربی مهیا می‌کند.
 
کشوری بیان کرد: چندین سناریو را برای برنامه ششم آماده کرده بودیم. اولین سناریو که بهترین سناریو بود،عدم تصویب مجلس برای این برنامه بود. اما برای پیشنهاد جایگزین قصد داشتیم اگر مجلس بخواهد همین برنامه را تصویب کند، یک ماده واحده تحت عنوان تثبیت زاویه دید الگوی پیشرفت اسلامی ایرانی شامل هفت حکم در برنامه ششم را آماده کرده بودیم. این هفت حکم با این قصد که جریان توسعه گرا به صورت روشن و محاسبه پذیر باشد تهیه شده بود که به صورت واضح به تفاوت‌های توسعه غربی و توسعه اسلامی اشاره داشت.
 
برنامه ششم بر پایه سیاست‌های پولی و مالی نوکینزی نوشته شده است
 وی در مورد اینکه چه هسته فکری پشت سر تدوین لایحه برنامه و بودجه وجود داشته اظهارداشت: مهمترین مصداق نفوذ از پایگاه مکاتب غربی در فضای تصمیم‌سازی و برنامه نویسی در کشور است.
 وی افزود: برخی از احکام برنامه ششم بر پایه سیاست‌های پولی و مالی نوکینزی محسوب می‌شود که استفاده از توسعه غربی در آن دیده شده و این نوع توسعه باعث می‌شود درک درستی پیدا نکنیم.
 
دبیر شورای راهبردی الگوی اسلامی- ایرانی پیشرفت با اشاره به طرح نکاشت گفت: این طرح به استدلال مسائل کم‌آبی مطرح شده که برخی محصولات کشاورزی را تحت کنترل بیاورد و اجازه کشت در برخی مناطق مانند کنار دریاچه ارومیه را به دلیل مسائل زیست محیطی نخواهد داد. در حالی که دلایل خشکسالی در کشور نشان می‌دهد کم آبی ناشی از محاسبات سدسازی می‌باشد.
 
کشوری با بیان اینکه در دولت سازندگی طراحی و ساخت تعداد زیادی سد برنامه‌ریزی شد گفت: ساخت این سدها مشکلاتی را برای بخش کشاورزی و حوزه آبهای زیرزمینی پس از سد ایجاد کرد و شاهد ایجاد کویر در حاشیه این فضا هستیم که این مسئله کشاورزی را به چالش کشید.
 
وی با بیان اینکه محاسبات جریان توسعه‌گرا به ساخت سد در کشور برای ارتقای اقتصاد توصیه می‌کند بیان داشت: این موضوع غلط از آب درآمده و سدها امروز چالشی در حوزه کشاورزی ایجاد کردند به طوری که کشور آمریکا از سال 2003 (12 سال گذشته) ساخت سد را متوقف و حتی برخی سدها را تخریب کرد.
 
دبیر شورای الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت با بیان اینکه محاسبات توسعه غربی اشتباه از آب درآمد تصریح کرد: می‌خواهند استقلال اقتصادی کشور را با کم‌آبی به چالش بکشند و این مشکل را با واردات حل کنند که در آینده شاهد اتفاقی که برای نفت رخ داد برای گندم خواهیم بود.
 
کشوری ادامه داد: محاسبات بخشی غیرواقعی و غیرمنطبق با اقتصاد ایران در برنامه ششم دیده می‌شود به طوری که در این برنامه به موضوع طلاق که امروز یکی از مشکلات کشور است اشاره‌ای نشده است.
 
وی با اشاره به اینکه از یک نظر دولت آقای روحانی بهترین دولت است بیان کرد: ناکارآمدی این دولت ناکارآمدی مکاتب غربی را به بهترین وجه اثبات کرد که از نظریه توسعه غربی برای برنامه‌ریزی استفاده می‌کنند و این نظریه ناکارآمدی خود را نشان داده که در این دولت استفاده حداکثری از این نظریه یک فرصت برای کارشناسان ایجاد کرده تا تفکر انقلابی را بیابند.
 
دبیر شورای  راهبردی الگوی اسلامی - ایرانی پیشرفت با اشاره به اینکه در برنامه ششم توسعه به بخش فرهنگی به صورت جدی توجه نشده است گفت: اگر به مسئله فرهنگ توجه نکنیم چالشی را در جامعه ایجاد خواهیم کرد و این بخش برای کشور مشکل‌آفرین خواهد بود. - رجانیوز 
  • ۹۴/۱۱/۲۸
  • من پرس فارسی

توسعه

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی